Fundusze inwestycyjne to instrumenty finansowe pozwalające nawet najmniej doświadczonemu i najdrobniejszemu inwestorowi na inwestowanie w różnego rodzaju papiery wartościowe, spółki, surowce, waluty i inne instrumenty na całym świecie. Kupując jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, inwestor staje się „udziałowcem funduszu”, a wartość jego udziału zależy od wartości aktywów, w które inwestuje pieniądze zarządzający funduszem. Jeśli wartość np. akcji lub obligacji, które posiada fundusz w swoim portfelu spada, spada również wycena jednostki funduszu. Jeśli aktywa bazowe funduszu rosną, to wzrasta również wartość samej jednostki funduszu inwestycyjnego.
Fundusze mogą być wyceniane codziennie (tak dzieje się w przypadku tych najbardziej płynnych funduszy, czyli otwartych funduszy inwestycyjnych) lub raz na jakiś czas (np. raz na 7 dni). Ogólne zasady wyceny funduszy określa ustawa o funduszach inwestycyjnych (z 2004r.), a szczegółowe zasady statut danego funduszu inwestycyjnego.
Zaletą funduszy inwestycyjnych jest to, że zdejmują ciężar wyboru akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych, z inwestora. Profesjonalni doradcy finansowi, zatrudnieni przez fundusz (tzw. zarządzający funduszami), starają się kupować, za pieniądze powierzone funduszowi, jak najlepsze instrumenty bazowe, tak by wartość funduszu systematycznie wzrastała.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz